اجرا عایق صوتی درب برای درب چوبی قدیمی

عایق صوتی درب

آلودگی صوتی ممکن است برای شما نیز یک مشکل جدی بشمار بیاید. این مورد برای افرادی مثل نوازندگان و یا فعالیت‌های حساس به صدا اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. عایق کاری صوتی درب یا دیواره اتاق‌ها از مواردی است که ممکن است بسیاری از افراد به دنبال آن باشند.

 اگر شما هم قصد دارید اتاق و یا فضاهایی از خانه یا محل کاران را از بابت نفوذ صدا ایزوله کنید لازم است تا علاوه بر دیواره بازشوهایی از جمله پنجره و درب را نیز مدنظر قرار دهید.

به همین خاطر است که استفاده از درب‌های عایق صدا یکی از بهترین راهکارها برای جلوگیری از نفوذ و نشت صدا به بیرون محسوب می‌شود. در این صفحه از آیکا دکور به برخی از مهم ترین مزایای عایق صوتی درب و نحوه انجام آن خواهیم پرداخت. همچنین راهکارهای موثری را برای این منظور به شما ارائه می‌دهیم.

همین حالا برای درب چرمی تماس بگیر​

قیمت گذاری، امکان سنجی تبدیل و نصب درب چرمی به صورت تلفنی و سفارش در محل شما انجام می شود.

اجرا عایق صوتی درب

به طور کلی اجرای عایق صوتی نیاز به بوجود آوردن تغییرات گسترده‌ای در چارچوب و ساختار درب دارد. اصولا درب‌هایی که از ابتدا با سازکار عایق صدا ساخته می‌شوند، مشخصات ویژه‌ای دارند. بنابراین ممکن است این سوال برای شما بوجود بیاید که چطور می‌توان یک درب معمولی را در برابر صدا عایق کرد؟

یکی از راهکارهای بی‌دردسر و ساده برای این منظور استفاده از درب‌ چرمی آکوستیک می‌باشد. برای این منظور روش‌های بسیاری وجود دارد که شما می‌توانید بر اساس بودجه‌ای که درنظر دارید آنها را عملی کنید. به طور کلی نقش درها نسبت به دیواره در انتقال صدا کمتر است. زیرا درب‌های داخلی منازل عموما توخالی هستند. اما با این وجود نیز همچنان مانعی برای کاهش نویز نیستند. عایق کاری بسیاری از درب‌ها به دلیل ساخته شدن از متریال‌های مختلف می‌تواند دشوار باشد. در ادامه به برخی از روش‌های انجام این کار خواهیم پرداخت.

1: اضافه کردن آستانه  درب:

یکی از بهترین راهکارهای اجرای عایق صوتی درب، استفاده از آستانه‌های نئوپرن یا استفاده از متریال‌هایی متشکل از برآمدگی لاستیکی است. به این صورت می‌توان به پر کردن شکاف درب کمک کرد و به این صورت آستانه را در برابر نفوذ صدا مسلح کرد.

نحوه عایق کاری درب

2: استفاده از پنل‌های وینیل یا فوم آکوستیک:

استفاده و نصب پانل‌های وینیل بسیار آسان و کاربردی است. شما می‌توانید برای این منظور ورقه‌های وینیل را به اندازه ابعاد درب ببرید و آن‌ها را با استفاده از نوار چسب بر روی سطح مورد نظر بارگذاری کنید. اگرچه کاربرد و اثربخشی این روش بالا است اما از آن نمی‌توان انتظار بالایی از بابت زیبایی و جلوه بصری داشت. علاوه بر ورش‌های اشاره شده مواردی از جمله آب بندی درزها و بررسی حفره‌های انتقال نویز را باید در زمان اجرای عایق صوتی درب درنظر گرفت.

تبدیل درب چوبی قدیمی به درب عایق صدا

اگر قصد دارید درب فضایی که درنظر دارید را تبدیل به دربی عایق صدا کنید، ما می‌توانید به شما پیشنهاداتی در این زمینه بدهیم. هر کدام از این روش‌ها می‌توانند بازدهی و نتیجه متفاوتی داشته باشند. در ابتدایی ترین قدم این کار لازم است تا اتاق و مشخصات آن به خوبی مورد بررسی قرار بگیرد تا بتوان بهترین روش را برای این کار انتخاب کرد.

1: استفاده از پتوهای عایق صدا:

بکار بردن پتوهای مخصوصی که برای عایق کاری درب ساخته شده‌اند می‌تواند روشی ساده، کم دردسر و بصرفه باشه. این پتوها کاملا عایق صدا ساخته شده‌اند و عموما داری پوشش فایبرگلاس هستند. به دلیل بافت و مواد تشکیل دهنده آنها نویز به شدت کاهش پیدا می‌کند. این پتو را می‌توان با استفاده از نوارچسب به درب چسباند تا انتقال صدا را کاهش داد.

تبدیل درب چوبی به درب عایق صدا

2: عایق بندی جداره داخلی درب:

از آنجایی که بسیاری از درهایی که استفاده می‌کنیم توخالی هستند، در صورت امکان می‌توان با قرار دادن موادی از جمله فوم یا سایر متریال‌های اکوستیک، این جداره و فضای خالی را پر کرد. البته این کار به مواردی زیادی بستگی دارد و برای همه درب‌ها امکان پذیر نیست.

3: اضافه کردن لاستیک عایق صدا به اطراف درب:

قسمت های کناری درب نیز از مواردی است که میتوان برای عایق کاری آن اقدام نمود. اگرچه ممکن است به نظر بسیاری از افراد این فضا بسیار کم و قابل چشم پوشی است. اما همین درزها می‌تواند تاثیر بسیاری در نفوذ صدا داشته باشد.

بررسی سایر روش‌های تاثیرگذار در عایق بندی درب

در ادامه به برخی نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است به شما برای بوجود آوردن عایق صوتی درب کمک کنند.

  • استفاده از درزگیرهای پلاستیکی برای پر کردن درز و شکاف‌های درب
  • استفاده از تخته سه لایی و ورق های ام دی اف برای پوشش بیشتر درب
  • بکار بردن موادی از جمله پشم سنگ که عایق صوتی بسیار خوبی هستند
  • در صورت امکان از فرش یا موکت‌های پز دار برای کاهش نفوذ صدا استفاده کنید
  • استفاده از فوم های تایلی به عنوان عایق جذب صدا

چرا عایق صوتی درب حائز اهمیت است؟

درب‌ها نیز می‌توانند سهم قابل توجهی در مشکلات صوتی داشته باشند. بخش هایی از جمله درزهای اطراف درب و قسمت زیرین آن می‌تواند حل‌های خوبی برای نفوذ صدا به بخش بیرونی و یا وارد شدن نویز به فضا باشد.

 به طور کلی عایق کردن درب در برابر صوت می‌تواند فرایندی بصرفه و موثر باشد. به همین دلیل این روش به عنوان یکی از راهکارهای تامین آسایش محیطی و فراهم کردن نیازهای کاربران توصیه می‌شود. بعلاوه عایق کردن درب‌ها می‌تواند شما را در برابر سرما و گرما نیز محافظت کند.

تاثیر این امر در جلوگیری از نفوذ آلودگی و گرد و خاک را نیز نباید در این بین نادیده گرفت. استفاده از این درب‌ها در موارد زیر می‌تواند بسیار لازم و کاربردی باشد:

  • در صورتی که در خانه کار و فعالیت می‌کنید.
  • اگر همسایه‌های پر سر و صدایی دارید.
  • در صورتی که سر و صدای فعالیت‌های شما می‌تواند موجب آزار دیگران شود.

همچنین در برخی از فضاها همچون محیط های اداری، فضاهای عمومی، سالن های سینما، استودیو و… می‌توان از درب‌های آکوستیک استفاده نمود.

در پایان

فرایند عایق بندی فضاهای مختلف امری مهم و تخصصی بشمار می‌آید. در این صفحه سعی کردیم تا با بررسی راهکارهای عملی و موثر اجرای عایق صوتی برای درب به شما برای داشتن کیفیت بهتر کار و زندگی کمک کنیم. به همین خاطر شما می‌توانید در صورت نیاز به درب‌های عایق صدا یا آکوستیک به صورت اماده این درها را از بازار تهیه و از آنها استفاده نمایید.

در صورتی که قصد تبدیل کردن درب اتاق خود را به درب آکوستیک دارید متخصصان ماهر این حوزه می‌توانند این کار را برای شما انجام دهند. تا در نهایت شما دری عایق صدا با ظاهری زیبا و جذاب داشته باشید. 

ثبت دیدگاه